Poloodborný portál o pravidlách cestnej premávky, dopravnom značení a veciach súvisiacich
zadrzany vodicsky preukaz a osvedcenie o evidencii

Policajné oprávnenia III – sankčné oprávnenia

Ako sme na tomto portáli už viackrát spomínali – okrem štandardných policajných úloh vykonávajú u nás policajti mnohé činnosti, ktoré v zahraničí vykonávajú zväčša civilné orgány. Policajným oprávneniam, ktoré sú štandardné a opodstatnené, sme sa venovali v prvej časti tejto série. Po druhej časti, ktorá popísala skôr tie administratívne veci, ktoré v zásade nemá čo robiť polícia, sa vrátime k oprávneniam, ktoré znova nadväzujú na základné úlohy dopravnej polície v ktoromkoľvek štáte – dohľad nad bezpečnosťou cestnej premávky.

Za sankčné oprávnenia budeme v tomto článku považovať rôzne rozhodnutia v širšom slova zmysle, t. j. nielen tie, ktoré sú trestného charakteru (podľa medzinárodných dohovorov sa nerozlišuje medzi rôznymi vnútroštátnymi klasifikáciami protiprávnych skutkov, základné zásady trestného konania sa musia aplikovať na všetky), teda rozhodnutia o vine a treste za rôzne delikty proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ale aj rôzne rozhodnutia, ktoré majú charakter trestných oprávnení (ide o následky protiprávnych skutkov). Aj tu však platí, že mimo reálnych úkonov voči vodičom priamo v cestnej premávke, “sankčné” rozhodnutia uvádzané v tomto článku v zahraničí spravidla vykonávajú civilné orgány.

Tzv. objektívna zodpovednosť (prejednávanie správnych deliktov držiteľa vozidla) je samostatná, pomerne rozsiahla a komplikovaná téma. Tej sa budeme venovať v samostatnom článku (možno článkoch) niekedy v roku 2025, keďže v tejto oblasti dôjde k rôznym zmenám tak na európskej úrovni, ako aj na slovenskej.  

Zadržanie vodičského preukazu

Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz, ak

  • vodičovi možno uložiť zákaz činnosti spočívajúci v zákaze vedenia motorového vozidla (nezáleží, či vo forme trestu za trestný čin alebo vo forme sankcie za priestupok)
  • má vodič uložené ochranné liečenie alebo má uložený zákaz viesť motorové vozidlo (nezáleží, či súdom v trestnom konaní alebo iným orgánom v správnom konaní)
  • orgán Policajného zboru rozhodol o preskúšaní odbornej spôsobilosti, preskúmaní zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti
  • je vodičský preukaz neplatný
  • vodič vedie motorové vozidlo takej skupiny, na ktorú mu uplynula platnosť vyznačená pre túto skupinu vodičského oprávnenia

Oprávnenie zadržať vodičský preukaz sa netýka len vodičského preukazu Slovenskej republiky, ale aj vodičského preukazu vydaného akýmkoľvek iným štátom a tiež medzinárodného vodičského preukazu.

Policajt bezodkladne vydá o zadržaní vodičského preukazu potvrdenie, v ktorom môže povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na 15 dní, ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky; povolenie platí len na území Slovenskej republiky.

Policajt môže zadržať vodičský preukaz aj “fiktívne”, t. j. vtedy, ak mu vodič fyzicky nepredložil vodičský preukaz. V takom prípade je policajt oprávnený mu aj tak vydať potvrdenie zadržaní vodičského preukazu, pričom vydaním potvrdenia sa považuje vodičský preukaz za zadržaný, aj keď tento nebol policajtovi na mieste predložený.

Zadržanie vodičského preukazu za insolventnosť

Okrem vyššie uvedených dôvodov je policajt oprávnený zadržať vodičský preukaz aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je uložená pokuta v blokovom konaní, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.

Toto oprávnenie sa týka blokovej pokuty za priestupok 

  • proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky
  • spáchaný nezaplatením úhrady diaľničnej známky
  • na úseku výberu mýta
  • na úseku cestnej dopravy
  • na úseku organizácie pracovného času v doprave

V takomto prípade policajt musí v potvrdení o zadržaní povoliť ďalšiu jazdu na 15 dní (aj toto povolenie platí len na území Slovenskej republiky), v ktorom o. i uvedie spôsob vrátenia vodičského preukazu. Páchateľ priestupku môže požiadať policajta, ktorý vodičský preukaz zadržal, aby zadržaný vodičský preukaz postúpil orgánu Policajného zboru v mieste jeho pobytu alebo v mieste, kde sa zdržiava, na účely jeho vrátenia; policajt je povinný tejto žiadosti vyhovieť.

Ak sa vodič motorového vozidla počas zadržania vodičského preukazu dopustí ďalšieho priestupku a nemá pri sebe finančné prostriedky na zaplatenie uloženej blokovej pokuty, vec nemožno prejednať v blokovom konaní.

Orgán Policajného zboru zadrží vodičský preukaz aj vtedy, ak páchateľ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorého sa dopustil ako vodič motorového vozidla, nezaplatil uloženú pokutu v lehote určenej v rozhodnutí o priestupku (čiže aj keď ide o pokutu uloženú v riadnom (správnom) konaní).

Zadržanie vodičského preukazu na základe exekučného príkazu

Policajt zadrží (to nie je oprávnenie, musí tak urobiť) vodičský preukaz na základe exekučného príkazu.

Vodičský preukaz sa považuje za zadržaný aj vtedy, ak súdny exekútor vydal príkaz na zadržanie vodičského preukazu a vyznačil túto skutočnosť v evidencii vodičov.

Exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu vtedy, ak ide o exekúciu na vymoženie pohľadávky na výživnom, ak ide o exekúciu na uspokojenie práv na nepeňažné plnenie, ak povinný alebo iná osoba neposkytne exekútorovi súčinnosť alebo nepodá vyhlásenie o majetku a tento nedostatok bráni vedeniu exekúcie.

Takéto zadržanie vodičského preukazu môže trvať najviac jeden rok.

Zadržanie dokladov vozidla

Dokladmi vozidla sú osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II, evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, technické osvedčenie vozidla a tabuľka s evidenčným číslom. Záleží od posúdenia policajta, či zadrží len osvedčenie alebo spolu s ním aj tabuľku. 

Policajt je oprávnený zadržať doklad vozidla, ak

  • je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku alebo prevádzka vozidla je pozastavená
  • vozidlo bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky
  • vodič nepreukázal, že vozidlo bolo podrobené technickej alebo emisnej kontrole
  • údaje v ňom uvedené nie je možné identifikovať
  • je podozrenie, že sa v ňom neoprávnene urobili zmeny alebo že je neplatné
  • pominul účel, na ktorý bolo vydané
  • je na vozidle nečitateľná alebo poškodená tabuľka s evidenčným číslom alebo táto tabuľka nie je umiestnená v súlade so zákonom o cestnej premávke
  • vodič nepredloží potvrdenie o poistení zodpovednosti
  • vozidlo presahuje najväčšie prípustné rozmery a nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest
  • vozidlo presahuje najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu a nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest 
  • nie sú dodržané podmienky prepravy nákladu
  • vodič vozidla poruší zákon o organizácii pracovného času v doprave
  • vozidlo nemá zaplatenú úhradu diaľničnej známky
  • bolo vodičovi vozidla uložené opatrenie na úseku bezpečnosti potravín
  • vodič autobusu, vodič nákladného vozidla alebo vodič jazdnej súpravy s celkovou hmotnosťou viac ako 3,5 t poruší zákon o cestnej doprave

Z dôvodu insolventnosti môže policajt zadržať doklad vozidla, ak

  • vodič vozidla neuhradí mýto alebo je vodičovi vozidla v blokovom konaní za priestupok na úseku výberu mýta uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste
  • vodič vozidla neuhradil na mieste príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na vykonanie cestnej technickej kontroly alebo úhradu za vykonanie technickej alebo emisnej kontroly v rámci cestnej technickej kontroly, a to až do doby uhradenia príspevku alebo úhrady

Policajt na mieste vydá o zadržaní dokladu vozidla potvrdenie, v ktorom môže povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na 15 dní, ak nie je zadržaná aj tabuľka s evidenčným číslom a ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Doklady vozidla vráti orgán Policajného zboru na základe žiadosti prevádzkovateľa vozidla, ak pominuli dôvody zadržania.

Tabuľku s evidenčným číslom z motorového vozidla demontuje policajt, ak tak vodič neurobil na jeho výzvu sám; škodu spôsobenú v súvislosti s demontovaním tabuľky s evidenčným číslom znáša prevádzkovateľ vozidla.

Zadržanie dokladov vozidla pri objektívnej zodpovednosti

Policajt je oprávnený zadržať doklady vozidla aj vtedy, ak nebola zaplatená pokuta, ktorá bola uložená

  • za správny delikt držiteľa vozidla podľa zákona o cestnej premávke 
  • za správny delikt prevádzkovateľa vozidla na úseku výberu mýta
  • za správny delikt prevádzkovateľa vozidla na úseku úhrady diaľničnej známky
  • za správny delikt prevádzkovateľa vozidla na úseku nadmernej dopravy a nadrozmernej dopravy

Zadržanie osvedčenia o evidencii na základe exekučného príkazu

Policajt na mieste zadrží osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II na základe príkazu na zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla vydaného súdnym exekútorom.

Dôvody a podmienky sú totožné ako pri zadržaní vodičského preukazu na základe exekučného príkazu.

3 závažné priestupky počas 12 mesiacov

Na rozdiel od mnohých iných štátov, u nás nemáme zavedený bodový systém. Dlhodobo ho nahrádza vo veľmi zjednodušenej podobe § 91 ods. 3 zákona o cestnej premávky. 

Ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných 12 mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky, orgán Policajného zboru rozhodne o

  • povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu
  • preskúšaní odbornej spôsobilosti
  • preskúmaní zdravotnej spôsobilosti
  • preskúmaní psychickej spôsobilosti

Doškoľovací kurz vodičov sa vykonáva v autoškole a skladá z výučby teórie a z praktického výcviku. Z hľadiska rozsahu a obsahu ide v podstate o skrátený vodičský kurz.

Výučba teórie zahŕňa výučbu predpisov o cestnej premávke, výučbu teórie vedenia vozidla, zásad bezpečnej jazdy a výučbu problematiky dopravnej nehodovosti. Denne môže výučba teórie trvať najviac jeden vyučovací celok trvajúci 3 vyučovacie hodiny.

Praktický výcvik doškoľovacieho kurzu vodičov zahŕňa výcvik vo vedení vozidla v rozsahu skupín vodičského oprávnenia uvedených v rozhodnutí orgánu Policajného zboru.

Niektoré dôvody preskúšania odbornej spôsobilosti a preskúmania zdravotnej/psychickej spôsobilosti už boli uvedené v predchádzajúcom článku, tie však mali vecný charakter (preskúšava sa vtedy, ak je podozrenie na stratu odbornej spôsobilosti; preskúmava sa vtedy, ak je podozrenie na stratu/zníženie zdravotnej/psychickej spôsobilosti), nie sankčný.

Existujú však dôvody preskúšania odbornej spôsobilost a preskúmania zdravotnej/psychickej spôsobilosti, ktoré sú sankčného charakteru; 3 závažné priestupky počas 12 mesiacov sú jedným z nich. V tomto prípade sa preskúšava odborná spôsobilosť v plnom rozsahu (t. j. teória aj prax) a preskúmava sa psychická spôsobilosť aj u držiteľa takého vodičského oprávnenia, pri ktorom sa štandardne psychická spôsobilosť nezisťuje (sk. A a B).

Z hľadiska početnosti spáchaných závažných priestupkov – a teda praktickej využiteľnosti tohto mechanizmu – hrá primárnu rolu prekročenie rýchlosti. Vplyvom rôznych (najmä politických) zásahov sme od účinnosti zákona o cestnej premávky šli z extrému do extrému. V rokoch 2009 – 2015 bolo za závažný priestupok rátané akékoľvek prekročenie rýchlosti, v rokoch 2017 – 2022 pre zmenu nebolo vôbec žiadne prekročenie rýchlosti závažným priestupkom. Asi najlogickejšie to bolo nastavené v rokoch 2015 – 2017, kedy bolo ako závažné klasifikované prekročenie rýchlosti v obci o 20 km/h a viac a mimo obce o 30 km/h a viac. Momentálne (od roku 2022) je závažným priestupkom prekročenie rýchlosti v obci o 50 km/h a viac a a mimo obce o 60 km/h a viac.

Skúšobná doba

Skúšobná doba ako terminus technicus bola zrušená v roku 2009; jej faktické obnovenie v roku 2019 sa tomuto termínu vyhýba (okrem iných rozdielov sa už ani nezapisuje do vodičského preukazu).

“Skúšobná doba” je u nás 2 roky a týka sa len držiteľov vodičského oprávnenia skupiny B. Začína od jeho udelenia, a to bez ohľadu na vek samotného držiteľa či predchádzajúcu držbu iného vodičského oprávnenia. Jej význam spočíva v tom, že pre začínajúcich vodičov osobných vozidiel sprísňuje náš kvázi-bodový systém spomínaný vyššie. Namiesto 3 závažných priestupkov počas 12 mesiacov postačuje na nariadenie opatrení spáchanie 2 závažných priestupkov alebo 2 prekročení rýchlosti počas 2 rokov. Rátajú sa však len také závažné priestupky a prekročenia rýchlostí, ktorých sa osoba dopustí ako vodič motorového vozidla, pričom prekročenie rýchlosti sa z hľadiska hodnoty prekročenia ráta akékoľvek. 

Po splnení týchto podmienok orgán Policajného zboru bez ďalšieho konania rozhodne o

  • podrobení sa rehabilitačnému programu pre vodičov
  • podrobení sa doškoľovaciemu kurzu 
  • preskúšaní odbornej spôsobilosti

Lehota 2 rokov neplynie počas zákazu činnosti spočívajúceho v zákaze vedenia motorových vozidiel, zadržania vodičského preukazu, odobratia vodičského oprávnenia, výkonu väzby alebo nepodmienečného trestu odňatia slobody.

Rehabilitačný program pre vodičov je odborná činnosť a reedukačná aktivita zameraná na pozitívne ovplyvnenie postojov a upevnenie zodpovedného správania sa držiteľa vodičského oprávnenia skupiny B.

Rehabilitačný program pozostáva z troch skupinových stretnutí. Každé stretnutie trvá 3 hodiny, pričom jedna hodina trvá 50 minút, s aspoň jednou psychohygienickou prestávkou počas jedného stretnutia. Interval, v ktorom sa jednotlivé skupinové stretnutia realizujú, je najmenej 7 dní; rehabilitačný program sa ukončí do 6 týždňov od jeho začatia.

Skupinového stretnutia sa môžu zúčastniť v jednej skupine najmenej 3 osoby a najviac 10 osôb.

Tomu, kto sa ako vodič motorového vozidla dopustí v skúšobnej dobe tretieho závažného priestupku alebo prekročenia rýchlosti, orgán Policajného zboru odoberie vodičské oprávnenie. V takom prípade možno vodičské oprávnenie vrátiť po preskúmaní zdravotnej a psychickej spôsobilosti a preskúšaní odbornej spôsobilosti, pričom preskúšanie odbornej spôsobilosti možno vykonať najskôr po 6 mesiacoch od odobratia vodičského oprávnenia.

Odobratie vodičského oprávnenia 

Ak sa osoba nepodrobí akémukoľvek nariadenému opatreniu v určenej alebo danej lehote (preskúmanie zdravotnej/psychickej spôsobilosti, preskúšanie odbornej spôsobilosti, doškoľovací kurz, atď.), orgán Policajného zboru jej odoberie vodičské oprávnenie a vráti ho až po splnení nariadených podmienok. 

Okrem týchto situácií možno ako sankčné oprávnenie brať aj odobratie vodičského oprávnenia tomu, kto v priebehu 5 rokov

  • 3x spôsobil dopravnú nehodu s následkom na živote alebo zdraví
  • 2x požil alkohol alebo inú návykovú látku, resp. odmietol sa podrobiť vyšetreniu na ich zistenie 

Priestupkové konanie

V blokovom konaní (čiže pri spoľahlivo zistenom skutkovom stave, so súhlasom páchateľa, spravidla priamo na mieste a v čase spáchania priestupku, bez formálneho procesu) prejednáva Policajný zbor množstvo priestupkov; to logicky súvisí s ich prítomnosťou na verejne prístupných miestach, s ich hliadkovou činnosťou a prevádzkovaním tiesňovej linky a ide o štandardné nástroje policajnej činnosti aj z hľadiska medzinárodnej komparácie.

Prejednávanie priestupkov v riadnom (správnom) konaní Policajným zborom je však aj u nás veľmi zriedkavé a v zahraničí ešte viac. Práve priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sú u nás jedny z mála priestupkov, ktoré prejednávajú orgány Policajného zboru nielen v blokovom konaní, ale aj v riadnom (správnom) konaní.

Prevádzkovateľ vozidla je povinný v súvislosti s konaním o priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky orgánu oprávnenému objasňovať alebo prejednať priestupok oznámiť osobné údaje osoby, ktorej zveril vedenie vozidla, v rozsahu meno, priezvisko a adresa pobytu.

Kniha jázd

Ak je prevádzkovateľom vozidla právnická osoba, ktorá v rámci svojej činnosti zveruje motorové vozidlo inej osobe, je povinná viesť o prevádzke motorového vozidla a jeho vodičovi evidenciu s údajmi o mene a priezvisku vodiča, dátume a čase vedenia motorového vozidla, evidenčnom čísle motorového vozidla a adrese pobytu vodiča. 

Túto evidenciu je prevádzkovateľ vozidla povinný na výzvu policajta predložiť na účely spojené s výkonom jeho oprávnení na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky; to sa nevzťahuje na prevádzkovateľa vozidla, ktorým je štátny orgán plniaci úlohy na úseku ochrany verejného poriadku, bezpečnosti štátu a obrany štátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok