Poloodborný portál o pravidlách cestnej premávky, dopravnom značení a veciach súvisiacich
znaky bezpečnostných zložiek

Oprávnenia „iných“ policajtov

V niekoľkých predchádzajúcich článkoch sme sa venovali oprávneniam príslušníkov Policajného zboru (I, II, III), ktoré súvisia s cestnou premávkou. Policajný zbor je najväčší ozbrojený bezpečnostný zbor na Slovensku (s celkovým počtom cca 20.000 príslušníkov) a v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky je kľúčový. Nie je však jediný, kto disponuje donucovacími alebo sankčnými oprávneniami voči účastníkom cestnej premávky. Rôznymi spôsobmi a v rôznom rozsahu sa na dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky podieľajú aj príslušníci iných bezpečnostných zložiek.

Obecná polícia

odznak mestská polícia topoľčany

Obecná (mestská) polícia je popri samotnom Policajnom zbore druhý najdôležitejší prvok v systéme dohľadu. Napriek tomu, že pri vzniku obecných polícií v roku 1991 bola ich úloha v cestnej premávke druhoradá, postupom času získali čoraz väčší rozsah pôsobnosti v tejto oblasti. Zaujímavým čítaním o pôsobení obecných polícií sú správy o ich činnosti, ktoré na základe podkladov zaslaných z jednotlivých obcí každoročne spracováva Prezídium Policajného zboru.

Žiadna obec či mesto nemá povinnosť zriadiť si svoju obecnú políciu. Jej zriadenie je na rozhodnutí obecného (mestského) zastupiteľstva, pričom za posledných 10 rokov sa ich počet viac-menej ustálil na 165 – 170; celkový počet obecných policajtov na Slovensku je cca 2.700. 

Výnimky

Vodič vozidla obecnej polície

  • môže počas vedenia vozidla pri plnení svojich úloh držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie
  • nemusí použiť bezpečnostný pás

Vozidlá obecnej polície, ktoré určí obec, sú pri plnení špeciálnych úloh vozidlami s právom prednostnej jazdy.

Priestupky

Napriek tomu, že obecná polícia je zákonom definovaná ako poriadkový útvar obce, v skutočnosti by sa dala charakterizovať ako obecná dopravná polícia. V roku 2023 zo všetkých nimi riešených priestupkov totiž 80 % tvorili priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (§ 22 zákona o priestupkoch). A tento podiel dlhodobo neustále narastá; na porovnanie – v roku 2014 tvorili tieto priestupky 68 % podiel, v roku 2004 50 % podiel.

Obecná polícia v súčasnosti prejednáva len niektoré dopravné priestupky, aj to iba v blokovom konaní (t. j. ak je spoľahlivo zistený skutkový stav a páchateľ s tým súhlasí). V takom prípade sú uložené pokuty príjmom obce, v opačnom prípade posúva obecná polícia správu o objasnení priestupku na okresný dopravný inšpektorát Policajného zboru, ktorý daný priestupok prejedná v riadnom (správnom) konaní.

Obecná polícia prejednáva v blokovom konaní priestupky spáchané porušením príkazu, zákazu alebo obmedzenia vjazdu, jazdy, odbočenia, otáčania, cúvania, zastavenia alebo státia, a to bez ohľadu na to, či tieto pravidlá vyplývajú zo zákona o cestnej premávke (ako všeobecnej úpravy cestnej premávky) alebo z dopravnej značky/dopravného zariadenia.

Oprávnenia

Obecný policajt je oprávnený zastavovať vozidlá, ak 

  • vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní
  • ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie

Obecný policajt je oprávnený zastavovať vozidlá alebo prikázať im smer jazdy, ak 

  • je to nevyhnutné pre zabezpečenie miesta, na ktorom došlo k protiprávnemu konaniu
  • je to v záujme ochrany života a zdravia osôb alebo majetku 
  • to vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky
  • na účel vykonania kontroly dodržiavania podmienok prevádzkovania taxislužby

“Papuča”

Obecný policajt je oprávnený použiť technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla, ak

  • motorové vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané a vodič vozidla sa v blízkosti nezdržiava
  • ide o motorové vozidlo, o ktorom sa zistilo, že sa po ňom pátra

Technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla z dôvodu, že vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané, nemožno použiť, ak ide o vozidlo

  • viditeľne označené ako vozidlo Policajného zboru, Železničnej polície, Vojenskej polície, ozbrojených síl SR, Hasičského a záchranného zboru a colnej správy
  • určené na poskytovanie zdravotníckych služieb
  • vozidlo prepravujúce osobu s ťažkým zdravotným postihnutím
  • osoby požívajúcej výsady a imunitu

Technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla musí byť viditeľne označený názvom útvaru obecnej polície a musí byť na ňom uvedený spôsob vyrozumenia útvaru obecnej polície alebo príslušníka obecnej polície, ktorý je oprávnený použitý technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla odstrániť.

Objektívna zodpovednosť

V rámci objektívnej zodpovednosti môže obec prejednávať správny delikt držiteľa vozidla spáchaný porušením zákazu zastavenia alebo státia. Správny delikt musí byť zaznamenaný technickými prostriedkami, ktoré používa alebo využíva obec alebo obecná polícia.

Konanie a rozhodnutie o správnom delikte držiteľa vozidla alebo len jednotlivé úkony súvisiace s jeho zaznamenávaním a prejednávaním môže obec uskutočniť aj prostredníctvom obecnej polície.

Za porušenie zákazu zastavenia a státia na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred nimi a 15 m za nimi, alebo za porušenie zákazu zastavenia a státia na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím obec uloží pokutu 198 eur (pri úhrade do 15 dní sú to ⅔, t. j. 132 eur).

Za porušenie iného zákazu zastavenia alebo státia obec uloží pokutu 78 eur (pri úhrade do 15 dní to je 51 eur); to sú všetky pokuty za porušenia “parkovacej politiky”, “rezidenčného parkovania” a pod.

Nový zákon

Už niekoľko rokov sa pracuje na novom zákone o obecnej polícii; v minulom volebnom období sa dostal vládny návrh nového zákona až do Národnej rady, kde sa však o ňom už kvôli politickej situácii de facto nerokovalo. Zo zaujímavých, vtedy navrhovaných, zmien možno spomenúť rozšírenie priestupkov, ktoré by obecná polícia mohla prejednávať v blokovom konaní (napr. aj o chodcov či cyklistov idúcich na červený signál), oprávnenie na dychovú skúšku u vodičov vozidiel pri dôvodnom podozrení na požitie alkoholu a meranie rýchlosti stacionárnymi radarmi. Je otázne, čo všetko z týchto zmien bude zahrnuté aj do návrhu vypracovaného v tomto volebnom období, v roku 2025 by malo ministerstvo vnútra rozbehnúť legislatívny proces a predložiť nový návrh zákona na rokovanie vlády.

Vojaci

znak ozbrojené sily

Ozbrojené sily SR (ex Armáda SR) sú rozhodujúcim výkonným prvkom systému obrany štátu. Okrem obrany štátu sa podieľajú aj na viacerých úlohách v oblasti bezpečnosti v čase mieru, z čoho plynú ich rôzne oprávnenia, obdobné s oprávneniami Policajného zboru.

Celkový počet vojakov je cca 21.000.

Výnimky

Vodič vozidla ozbrojených síl 

  • môže počas vedenia vozidla pri plnení svojich úloh držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie
  • nemusí použiť bezpečnostný pás
  • nemusí dodržiavať najvyššie dovolené rýchlosti, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí minister obrany
  • na diaľnici môže jazdiť aj nižšou rýchlosťou ako je 80 km/h (ak ide o kolónu vozidiel ozbrojených síl)
  • na diaľnici, ceste pre motorové vozidlá a ceste I. triedy môže jazdiť počas všeobecného zákazu vo sviatky a soboty (ak ide o vozidlo ozbrojených síl s celkovou hmotnosťou viac ako 7,5 t alebo o jazdnú súpravu s ťažným vozidlom nad 3,5 t)
  • môže jazdiť aj na iných cestách ako sú len cesty III. triedy, miestne a účelové cesty, ak ide o zvláštne motorové vozidlo ozbrojených síl

Oprávnenia

Vojak je pri plnení úloh ozbrojených síl oprávnený riadiť cestnú premávku.

Povolanie vojakov na plnenie úloh Policajného zboru

Ak sily a prostriedky Policajného zboru nebudú postačovať na zabezpečenie kontroly hraníc SR, stráženého objektu, verejného poriadku alebo vedenia boja proti terorizmu a organizovanému zločinu, môže vláda na nevyhnutný čas vyčleniť na tieto účely v stave bezpečnosti profesionálnych vojakov, a v krízovej situácii aj vojakov mimoriadnej služby.

V minulosti sa to stalo už viackrát, naposledy v máji 2023 na zabezpečenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR (do 150 vojakov denne) a v septembri 2023 kvôli nelegálnej migrácii (do 500 vojakov denne).

Vojaci preukazujú príslušnosť na plnenie úloh Policajného zboru svojou rovnošatou a vonkajším označením „POLÍCIA“. Vonkajšie označenie „POLÍCIA“ vojakov tvorí rukávová páska bielej farby, široká 10 cm, s nápisom „POLÍCIA“ z čiernych písmen veľkosti 4,5 cm. Rukávová páska sa nosí na zálaktí ľavej ruky.

Vojaci pri zabezpečovaní verejného poriadku vykonávajú službu len v hliadke, ktorej veliteľom je príslušník Policajného zboru.

Vojaci v činnej službe vyčlenení do podriadenosti Policajného zboru počas výkonu policajnej služby podliehajú organizátorskej, riadiacej a kontrolnej činnosti príslušného služobného orgánu Policajného zboru podľa miesta služobného zaradenia vojaka.

Vojaci musia byť pred zaradením do výkonu policajnej služby vyškolení a poučení o oprávneniach a povinnostiach zodpovedajúcich účelu vyčlenenia.

Vojak vo vojenskej rovnošate s vonkajším označením „POLÍCIA“ je oprávnený

  • riadiť cestnú premávku
  • dávať pokyny na zastavenie vozidla
  • zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky
  • požadovať od vodiča predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu

Vozidlá

Vozidlá ozbrojených síl, ktoré určí minister obrany, sú pri plnení špeciálnych úloh vozidlami s právom prednostnej jazdy.

Na vozidlá Ministerstva obrany SR, rozpočtovej/príspevkovej organizácie alebo štátneho podniku v jeho pôsobnosti, na vozidlá ozbrojených síl a Vojenského spravodajstva sa nevzťahujú štandardné predpisy o schvaľovaní vozidiel ani štandardné postupy pri evidovaní vozidiel. 

“Vojenským” vozidlám prideľujú evidenčné čísla, tabuľky s evidenčnými číslami a príslušné doklady Vojenská polícia.

Osobitné evidenčné číslo “vojenských” vozidiel tvorí dvojica číslic a päť číslic, ktoré oddeľuje štátny znak alebo pomlčka (to je už len formálny pozostatok z minulosti).

Vojenská polícia

znak vojenská polícia

Vojenská polícia je policajnou službou, ktorá plní úlohy policajnej ochrany Ministerstva obrany SR, ozbrojených síl, vojenských objektov, vojenských obvodov, vojenského materiálu, ako aj majetku štátu, v priestoroch a na miestach, kde prebiehajú vojenské operácie alebo vojenské akcie. 

Vojenským policajtom môže byť iba profesionálny vojak.

Úlohy

Pôsobnosť Vojenskej polície sa vzťahuje na

  • vojakov
  • osoby, ktoré sa nachádzajú v priestoroch ministerstva obrany, rozpočtovej/príspevkovej organizácie alebo štátneho podniku, ktorých zriaďovateľom alebo zakladateľom je ministerstvo obrany, vo vojenských objektoch, priestoroch a na miestach, kde prebiehajú vojenské operácie alebo vojenské akcie
  • osoby, ktoré páchajú trestné činy alebo priestupky spolu s vojakmi alebo proti majetku štátu v správe alebo v užívaní ministerstva obrany, rozpočtovej/príspevkovej organizácie alebo štátneho podniku, ktorých zriaďovateľom alebo zakladateľom je ministerstvo obrany, vo vojenských objektoch, priestoroch a na miestach, kde prebiehajú vojenské operácie alebo vojenské akcie
  • osoby, ktoré páchajú vymedzené priestupky alebo správne delikty (napr. podľa zákona o Vojenskej polícii, podľa zákona o ozbrojených silách atď.).

Vojenská polícia

  • dohliada na bezpečnosť prevádzky a premávky a riadi premávku vojenských vozidiel (t. j. vozidiel ministerstva obrany a štátneho podniku, ktorého zakladateľom je ministerstvo obrany), vozidiel Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), vozidiel ozbrojených síl vysielajúceho štátu na účely plnenia služobných povinností a iných vozidiel
  • vykonáva dohľad nad výcvikom a zdokonaľovaním odbornej spôsobilosti vodičov vojenských vozidiel
  • vedie evidenciu vojenských vozidiel a schvaľuje ich technickú spôsobilosť 
  • vykonáva objasňovanie dopravných nehôd a priestupkov vojenských vozidiel, priestupky vojakov a za určitých podmienok aj iných osôb

Oprávnenia

Vojenský policajt je oprávnený 

  • vodičovi vojenského vozidla zakázať ďalšie používanie vojenského vozidla, ak zistí závažné porušenie pravidiel cestnej premávky alebo zásad určených pre premávku vojenských vozidiel
  • zadržať vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II, evidenčný doklad vydaný v cudzine, technické osvedčenie vozidla s evidenčným číslom alebo tabuľku s evidenčným číslom za podmienok ustanovených v zákone o cestnej premávke (ak ide o osoby, ktorých priestupky môže objasňovať Vojenská polícia)
  • použiť technické prostriedky na zabránenie odjazdu vozidla, ak sa vodič vozidla odmieta aj po opakovanej výzve podrobiť služobným úkonom vykonávaným vojenským policajtom a z jeho konania je zrejmé, že s vozidlom chce z miesta odísť alebo vozidlo stojí vo vojenskom obvode na mieste, kde je to zakázané a vodič sa v blízkosti vozidla nezdržuje

Pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, riadení cestnej premávky vojenských vozidiel, motorových a nemotorových vozidiel na cestách alebo pri ich zastavovaní má vojenský policajt rovnaké oprávnenia ako policajt Policajného zboru.

Dopravné značky

Vojenská polícia určuje použitie dopravných značiek a zariadení vo vojenských objektoch a priestoroch.

Vojenský policajt môže použiť dočasné zvislé dopravné značky a dočasné dopravné zariadenia aj bez predchádzajúceho určenia ich použitia príslušným orgánom, ak je to potrebné na zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky pri plnení svojich úloh.

Vozidlá

Vozidlá používané Vojenskou políciou sú označené znakom Vojenskej polície a označením „VOJENSKÁ POLÍCIA“. Od júla 2025 budú môcť byť vozidlá Vojenskej polície s právom prednostnej jazdy vybavené nielen modrými majákmi, ale aj červenými majákmi alebo kombináciou červeno-modrých majákov.

Zbor väzenskej a justičnej stráže

znak zbor väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) je ozbrojený bezpečnostný zbor, ktorý plní úlohy na úseku výkonu väzby, výkonu trestu odňatia slobody, ochrany objektov zboru, objektov detenčného ústavu a v ich blízkosti, ochrany verejného poriadku a bezpečnosti v objektoch súdu, objektoch prokuratúry a v ich blízkosti.

Celkový počet príslušníkov ZVJS je cca 4.800. 

Výnimky

Vodič vozidla ZVJS

  • môže počas vedenia vozidla pri plnení svojich úloh držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie
  • nemusí použiť bezpečnostný pás
  • nemusí dodržiavať najvyššie dovolené rýchlosti, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí minister spravodlivosti
  • na diaľnici môže jazdiť aj nižšou rýchlosťou ako je 80 km/h (ak ide o kolónu vozidiel ZVJS)
  • na diaľnici, ceste pre motorové vozidlá a ceste I. triedy môže jazdiť počas všeobecného zákazu vo sviatky a soboty (ak ide o vozidlo ZVJS s celkovou hmotnosťou viac ako 7,5 t alebo o jazdnú súpravu s ťažným vozidlom nad 3,5 t)
  • môže jazdiť aj na iných cestách ako sú len cesty III. triedy, miestne a účelové cesty, ak ide o zvláštne motorové vozidlo ZVJS

Oprávnenia

Pri plnení úloh má príslušník ZVJS oprávnenia na zastavenie vozidla ako príslušník Policajného zboru.

Príslušník ZVJS je oprávnený 

  • vykonať prehliadku dopravného prostriedku pri vjazde do chráneného objektu, v chránenom objekte alebo pri výjazde z chráneného objektu (prehliadka dopravného prostriedku sa vykoná pomocou detekčných prostriedkov a nahliadnutím; môže sa vykonať za pomoci služobného psa vycvičeného na vyhľadávanie látok so špecifickým pachom)
  • pri bezprostrednom prenasledovaní osoby na úteku zastaviť dopravný prostriedok a vykonať jeho prehliadku v rozsahu potrebnom na zistenie, či sa v ňom prepravuje osoba na úteku
  • každému prikázať, aby v nevyhnutne potrebnom čase nevstupoval alebo nevchádzal dopravným prostriedkom na určené miesto, nezdržiaval sa na tomto mieste alebo aby na nevyhnutne potrebný čas zotrval na určenom mieste
  • vykonať potrebné opatrenia na to, aby dopravný prostriedok odstavený v bezprostrednej blízkosti chránených objektov, objektov súdu, objektov prokuratúry alebo na inom mieste označenom dopravným označením „zákaz zastavenia“ nebránil plneniu úloh ZVJS, ak bolo odstavením dopravného prostriedku porušené pravidlo cestnej premávky alebo vodič na tomto mieste odstavil dopravný prostriedok napriek príkazu príslušníka ZVJS

Povolanie príslušníkov ZVJS na plnenie úloh Policajného zboru

Vláda môže na plnenie úloh Policajného zboru povolať aj príslušníkov ZVJS. Podmienky sú rovnaké ako pri povolaní vojakov.

Vozidlá

Vozidlá ZVJS, ktoré určí minister spravodlivosti, sú pri plnení špeciálnych úloh vozidlami s právom prednostnej jazdy.

Finančná správa (colníci)

znak finančná správa

Finančná správa chráni fiškálne a obchodno-politické záujmy Slovenskej republiky a Európskej únie a plní úlohy pri ochrane vnútorného trhu Európskej únie.

Finančnú správu tvoria Finančné riaditeľstvo, daňové úrady, colné úrady a Kriminálny úrad finančnej správy. 

Bývalé označenie “colník” sa používa na označenie ozbrojeného príslušníka finančnej správy, pričom ozbrojení príslušníci finančnej správy tvoria ozbrojený zbor. Čiže, ak sa v niektorom právnom predpise umožňuje niečo pre príslušníkov ozbrojeného zboru alebo pre vozidlá ozbrojeného zboru, rozumejú sa tým ex-colníci a vozidlá colnej správy.

Celkový počet colníkov (ozbrojených príslušníkov finančnej správy) je cca 3.000.

Úlohy

Colný úrad

  • usmerňuje pohyb osôb a dopravných prostriedkov v colnom priestore a zabezpečuje dodržiavanie verejného poriadku v colnom priestore vnútrozemskej pobočky colného úradu
  • zisťuje, či tovar a dopravné prostriedky prestúpili colnú hranicu v súlade s colnými predpismi alebo daňovými predpismi a pri ich porušení prijíma opatrenia

Výnimky

Vodič vozidla ozbrojeného zboru

  • môže počas vedenia vozidla pri plnení svojich úloh držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie
  • nemusí použiť bezpečnostný pás
  • nemusí dodržiavať najvyššie dovolené rýchlosti, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí minister financií
  • na diaľnici môže jazdiť aj nižšou rýchlosťou ako je 80 km/h (ak ide o kolónu vozidiel ozbrojeného zboru)
  • na diaľnici, ceste pre motorové vozidlá a ceste I. triedy môže jazdiť počas všeobecného zákazu vo sviatky a soboty (ak ide o vozidlo ozbrojeného zboru s celkovou hmotnosťou viac ako 7,5 t alebo o jazdnú súpravu s ťažným vozidlom nad 3,5 t)
  • môže jazdiť aj na iných cestách ako sú len cesty III. triedy, miestne a účelové cesty, ak ide o zvláštne motorové vozidlo ozbrojeného zboru

Oprávnenia

Ozbrojený príslušník finančnej správy je oprávnený 

  • dávať pokyny na zastavenie osoby a dopravného prostriedku a vykonávať kontrolu batožiny, dopravného prostriedku, jeho nákladu, prepravných a sprievodných listín; na tento účel je oprávnený použiť vhodné technické prostriedky vrátane technických zariadení na zisťovanie látok a predmetov
  • použiť na zabránenie odchodu dopravného prostriedku technické a iné prostriedky, ak sa vodič vozidla odmieta aj po opakovanej výzve podrobiť činnosti príslušníka finančnej správy pri plnení úloh finančnej správy a z jeho konania je zrejmé, že s dopravným prostriedkom chce z miesta odísť.

Povolanie colníkov na plnenie úloh Policajného zboru

Vláda môže na plnenie úloh Policajného zboru povolať aj ozbrojených príslušníkov finančnej správy. Podmienky sú rovnaké ako pri povolaní vojakov.

Vozidlá

Vozidlá ozbrojeného zboru, ktoré určí minister financií, sú pri plnení špeciálnych úloh vozidlami s právom prednostnej jazdy.

Inšpektori práce

Inšpekcia práce je vo všeobecnosti dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov, predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a predpisov, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. 

V oblasti cestnej premávky ide predovšetkým o kontrolu dodržiavania tzv. sociálnej legislatívy – zákon o organizácii pracovného času v doprave a príslušné nariadenia EÚ. Na tieto účely vykonávajú inšpektoráty práce cestné kontroly v spolupráci s Policajným zborom (od júla 2025 budú môcť inšpektori práce vykonávať cestné kontroly aj samostatne).

Inšpektor práce je oprávnený

  • používať technické prostriedky na zhotovenie fotodokumentácie, audiovizuálnych a zvukových záznamov a na sťahovanie digitálnych údajov zo záznamových zariadení motorových vozidiel a z kariet vodičov potrebných na výkon inšpekcie práce
  • nariadiť vodičovi odstaviť vozidlo na prikázanom mieste a okamžite začať čerpať prestávku v práci alebo čas denného alebo týždenného odpočinku, ak zistil, že vodič presiahol povolený čas jazdy alebo že nečerpal prestávku v práci alebo dobu odpočinku
  • nariadiť vodičovi odstaviť vozidlo na prikázanom mieste, ak vodič nezaplatil pokutu uloženú pri kontrole
  • zadržať kartu vodiča, ak zistí, že vodič používa kartu vodiča, ktorá je sfalšovaná, alebo používa kartu vodiča, ktorej nie je oprávneným držiteľom, alebo drží viac ako jednu platnú kartu vodiča

Stráž prírody

odznak štátna ochrana prírody, stráž prírody

Stráž prírody plní úlohy pri zabezpečovaní kontroly dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny vrátane informačnej a výchovnovzdelávacej činnosti.

Stráž prírody sa člení na profesionálnu a dobrovoľnú stráž prírody. Člen profesionálnej stráže prírody je v pracovnoprávnom vzťahu zamestnanca organizácie ochrany prírody.

Na území, na ktorom platí druhý stupeň ochrany, je zakázané

  • jazdiť a stáť s motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom alebo záprahovým vozidlom, najmä vozom, kočom alebo saňami, na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty a miestnej cesty, parkoviska, čerpacej stanice, garáže, továrenského, staničného alebo letištného priestoru
  • jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej cesty, účelovej cesty a vyznačenej cyklotrasy,

Zákaz sa nevzťahuje na vjazd alebo státie vozidla

  • slúžiaceho na obhospodarovanie pozemku alebo patriaceho správcovi vodného toku alebo vlastníkovi, správcovi a nájomcovi pozemku
  • na miesta, ktoré okresný úrad v sídle kraja vyhradí návštevným poriadkom národného parku a jeho ochranného pásma alebo uverejnením zoznamu týchto miest na svojej úradnej tabuli, webovom sídle a na úradnej tabuli dotknutej obce
  • ak jeho vjazd alebo státie boli povolené podľa zákona o lesoch
  • slúžiaceho na vykonávanie výskumu, ktorý je vykonávaný na základe požiadavky uplatnenej v záväznom stanovisku orgánu ochrany prírody

Na území, na ktorom platí tretí, štvrtý alebo piaty stupeň ochrany, je zakázané

  • jazdiť a stáť s motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom alebo záprahovým vozidlom rovnako ako v druhom stupni ochrany
  • vchádzať alebo jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo na samovyvažovacom vozidle na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej cesty a vyznačenej cyklotrasy (výnimky zo zákazu platia rovnako ako v druhom stupni)

Člen stráže prírody je oprávnený

  • vykonávať kontrolu dodržiavania zákona o ochrane prírody a krajiny, jeho vykonávacích predpisov a rozhodnutí vydaných na ich základe
  • zastaviť a kontrolovať dopravný prostriedok, ktorý sa nachádza v chránenom území alebo jeho ochrannom pásme, na účel overenia oprávnenosti jeho vjazdu na toto územie 
  • prehľadať dopravný prostriedok a obsah batožiny v ňom, ak je dôvodné podozrenie, že sa v nich nachádzajú jedince chráneného druhu, zver alebo ryby získané v rozpore so zákonom

Členovia stráže prírody sa pri plnení ich úloh môžu prepravovať v ložnom priestore nákladného vozidla alebo v ložnom priestore nákladného prívesu traktora.

Lesná stráž

odznak lesná stráž

Lesnú stráž ustanovuje orgán štátnej správy lesného hospodárstva na zabezpečenie ochrany lesného majetku.

Na lesných pozemkoch je zakázané jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, motocyklom, skútrom, snežným skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy; to neplatí, ak ide o využitie lesnej cesty.

Člen lesnej stráže je oprávnený

  • zastaviť motorové vozidlo na lesných pozemkoch, kontrolovať oprávnenie vjazdu na lesné pozemky, najmä ak motorové vozidlo prepravuje drevo, rezivo alebo iné lesné produkty, kontrolovať dodržanie povinností pri preprave dreva; prehliadka nesmie sledovať iný záujem, ako zistiť výskyt neoprávnene nadobudnutých lesných produktov

Vodná stráž

odznak vodná stráž

Členov vodnej stráže vymenúva orgán štátnej vodnej správy na ochranu vôd, vodných tokov a vodných stavieb vo svojom územnom obvode alebo jeho časti. Oprávnenie člena vodnej stráže majú aj určení zamestnanci orgánov štátnej vodnej správy vykonávajúci štátny vodoochranný dozor a hlavný štátny vodoochranný dozor nad vodami.

Je zakázané

  • akýmkoľvek spôsobom poškodzovať vodné stavby a ich funkcie, najmä jazdiť po nich motorovými vozidlami s výnimkou miest na to určených; zákaz jazdenia motorovými vozidlami po vodných stavbách sa nevzťahuje na vozidlá správcu vodného toku a orgánu štátnej vodnej správy
  • umývať motorové vozidlá a mechanizmy v povrchových vodách alebo odkrytých podzemných vodách, alebo na miestach, z ktorých by uniknuté pohonné látky alebo mazivá mohli vniknúť do povrchových vôd a do podzemných vôd

Člen vodnej stráže je oprávnený

  • zisťovať porušovanie povinností ustanovených na ochranu vôd, vodných tokov a vodných stavieb
  • ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní za priestupky na úseku ochrany vôd, vodných tokov a vodných stavieb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok